Read Kniha zvláštních nových věcí by Michel Faber Free Online


Ebook Kniha zvláštních nových věcí by Michel Faber read! Book Title: Kniha zvláštních nových věcí
The author of the book: Michel Faber
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 378 KB
Edition: Kniha Zlín
Date of issue: March 28th 2016

Read full description of the books Kniha zvláštních nových věcí:

Peter Leigh je misionář, který se má vydat na nejdůležitější cestu svého života. Opustí tak svou milovanou manželku Beu a po dlouhém letu dorazí na vzdálenou planetu, kde místní obyvatelé lační po učení Bible – jeho „knihy nových zvláštních věcí“. Tato výprava vystaví zatěžkávací zkoušce Peterovo náboženské přesvědčení, jeho povědomí o tom, co ještě zvládne lidské tělo, a ze všeho nejvíc jeho lásku k Bee.

Kniha nových zvláštních věcí je veskrze originálním dobrodružným příběhem o víře a poutech mezi dvěma lidmi, které od sebe dělí mnoho světelných let. V tomto důležitém románu, prvním velkém od Kvítku karmínového a bílého, se Faber jako již tolikrát předtím vymkne veškerým žánrovým očekáváním.

Read Ebooks by Michel FaberRead information about the author

Ebook Kniha zvláštních nových věcí read Online! Michel Faber (born 13 April 1960) is a Dutch writer of English-language fiction.

Faber was born in The Hague, The Netherlands. He and his parents emigrated to Australia in 1967. He attended primary and secondary school in the Melbourne suburbs of Boronia and Bayswater, then attended the University Of Melbourne, studying Dutch, Philosophy, Rhetoric, English Language (a course involving translation and criticism of Anglo-Saxon and Middle English texts) and English Literature. He graduated in 1980. He worked as a cleaner and at various other casual jobs, before training as a nurse at Marrickville and Western Suburbs hospitals in Sydney. He nursed until the mid-1990s. In 1993 he, his second wife and family emigrated to Scotland, where they still reside.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Kniha zvláštních nových věcí
Read EBOOK Kniha zvláštních nových věcí by Michel Faber Online free

Download Kniha zvláštních nových věcí PDF: kniha-zvltnch-novch-vc.pdf Kniha zvláštních nových věcí PDF