Read Stopárov sprievodca galaxiou by Douglas Adams Free Online


Ebook Stopárov sprievodca galaxiou by Douglas Adams read! Book Title: Stopárov sprievodca galaxiou
The author of the book: Douglas Adams
Language: English
ISBN: 8071459038
ISBN 13: 9788071459033
Format files: PDF
The size of the: 787 KB
Edition: Slovart
Date of issue: 2004

Read full description of the books Stopárov sprievodca galaxiou:

Arthurovi Dentovi, celkom obyčajnému človiečikovi kdesi z Anglicka, raz vo štvrtok ráno prídu zdemolovať dom, vraj kvôli stavbe diaľničného obchvatu. Snaží sa tomu zabrániť bojovným polihovaním pred buldozérom, no jeden z jeho priateľov, Ford Prefect, ho viac-menej nasilu odtiahne do krčmy na tri bleskurýchle pivá, pretože sa blíži koniec sveta. Asi o 12 minút neskôr koniec sveta skutočne nastane v podobe stavebnej čaty mimozemskej rasy Vogónov, ktorí prídu zdemolovať Zem kvôli stavbe hyperpriestorovej diaľnice. Tesne pred touto, pre všetkých ostatných smrteľnou udalosťou, sa Arthur s Fordom presunú na vogónsku stavebnú loď, ktorá ich odvezie do hlbín vesmíru. Ford totiž nepochádza z Guildfordu, ako na Zemi zvyčajne tvrdil, ale z malej planéty kdesi v okolí Betelgeuze, a pracuje ako terénny prieskumník pozoruhodnej knihy s názvom Stopárov sprievodca galaxiou – akéhosi elektronického bedekra pre vesmírnych stopárov obsahujúceho všetky informácie, ktoré potrebujete, ak túžite vidieť krásy vesmíru za menej ako tridsať altairských dolárov denne.

Read Ebooks by Douglas AdamsRead information about the author

Ebook Stopárov sprievodca galaxiou read Online! Douglas Noël Adams was an English author, comic radio dramatist, and musician. He is best known as the author of the Hitchhiker's Guide to the Galaxy series. Hitchhiker's began on radio, and developed into a "trilogy" of five books (which sold more than fifteen million copies during his lifetime) as well as a television series, a comic book series, a computer game, and a feature film that was completed after Adams' death. The series has also been adapted for live theatre using various scripts; the earliest such productions used material newly written by Adams. He was known to some fans as Bop Ad (after his illegible signature), or by his initials "DNA".

In addition to The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Douglas Adams wrote or co-wrote three stories of the science fiction television series Doctor Who and served as Script Editor during the seventeenth season. His other written works include the Dirk Gently novels, and he co-wrote two Liff books and Last Chance to See, itself based on a radio series. Adams also originated the idea for the computer game Starship Titanic, which was produced by a company that Adams co-founded, and adapted into a novel by Terry Jones. A posthumous collection of essays and other material, including an incomplete novel, was published as The Salmon of Doubt in 2002.

His fans and friends also knew Adams as an environmental activist and a lover of fast cars, cameras, the Macintosh computer, and other "techno gizmos".

Toward the end of his life he was a sought-after lecturer on topics including technology and the environment.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Stopárov sprievodca galaxiou
Read EBOOK Stopárov sprievodca galaxiou by Douglas Adams Online free

Download Stopárov sprievodca galaxiou PDF: stoprov-sprievodca-galaxiou.pdf Stopárov sprievodca galaxiou PDF