Read Horečka Dananů by Karen Marie Moning Free Online


Ebook Horečka Dananů by Karen Marie Moning read! Book Title: Horečka Dananů
The author of the book: Karen Marie Moning
Language: English
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Format files: PDF
The size of the: 37.93 MB
Edition: Jota
Date of issue: August 21st 2013

Read full description of the books Horečka Dananů:

MacKayla Laneová, dívka z malého jižanského města, jejíž bezstarostný život končí ve chvíli, kdy v Dublinu najdou tělo její mrtvé sestry a ona se rozhodne vypátrat jejího vraha. Vyráží do Irska, kde chce mimo jiné najít záhadnou knihu, o níž se zmínila sestra v poslední zprávě. Setkává se s tajemným Jerichem Barronsem a záhadnými bytostmi z tisíce let staré říše Dananů, která dlouho existovala vedle světa lidí, ale nyní jej začíná ohrožovat. Zabředá do složitého přediva vztahů a postupně si stále jasněji uvědomuje svou zodpovědnost v boji za zachování lidského rodu. Se střídavými úspěchy odolává nástrahám sil zla a snaží se najít nové spojence, neboť si uvědomuje, že sama nemá naději na úspěch.

Read Ebooks by Karen Marie MoningRead information about the author

Ebook Horečka Dananů read Online! “The only other calling I ever felt was an irrepressible desire to be Captain of my own Starship. I was born in the wrong century and it wasn’t possible, so I chose to explore the universe by writing fiction instead. Books are doors to endless adventure.” -KMM

Karen Marie Moning is the #1 NYT bestselling author of the Fever Series and Highlander novels.

An alum of the Immaculate Conception Academy, at seventeen she attended Purdue University where she completed a BA in Society & Law, with minors in Philosophy, Creative Writing and Theatre, while working full time as a bartender and computer consultant. She intended to go to law school but after an internship with a firm of Criminal Attorneys, decided against it. For the next decade, she worked in insurance, where she wrote intercompany arbitrations and directed commercial litigation. At the age of thirty, she decided it was time to get serious and do what she’d always wanted to do: write fiction novels.

Beyond the Highland Mist was published in 1999 and nominated for two RITA awards. She then published six more novels in her award-winning HIGHLANDER series, and received the RITA Award in 2001 for The Highlander’s Touch.

In 2004, she began writing the #1 New York Times bestselling FEVER series. The books have been optioned twice for potential franchise development by Twentieth Century Fox and DreamWorks Studios, but the rights are currently held by Moning who has expressed a desire to one day see it as a television series. Her novels have been published in over thirty countries. She divides her time between Ohio and Florida and is working on two future projects for Random House Publishing.

“I have always imagined that Paradise will be a kind of library.” – Jorge Luis Borges


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Horečka Dananů
Read EBOOK Horečka Dananů by Karen Marie Moning Online free

Download Horečka Dananů PDF: horeka-danan.pdf Horečka Dananů PDF